Katar'ı Yakından Tanıyalım

Dünyanın ve ülkemizin en büyük suni gündemi şüphesiz Katar ve Suudi Arabistan arasındaki gerginliktir. Suudi Arabistan'ın öncülüğünde Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Yemen, Libya ve Maldivler ülkelerinin güvenliklerini öne sürerek Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kestiler. Aynı zamanda bu söz konusu ülkeler Katar'a tüm kara, deniz ve hava sınırlarını kapattı. Ülkemiz bu olan biten ani gelişmeler karşısında Katar'ın yanında olmayı tercih etti.

Katar gündemi hakkındaki bu kısa ve öz bilgiden sonra, Katar'a daha yakından bakacak olursak,

katar adaları, yapay adaKatar 3 eylül 1971'de bağımsız bir devlet olmuştur. Başkenti Doha'dır. Ülkenin yönetim biçimi monarşik emirlik sistemidir. Katar 2,235 milyon nüfusu ile Arabistan Yarımadası'nın doğusunda İran körfezine uzanan bir yarımada üzerindedir. Katar'ın komşuları Suudi Arabistan, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleridir. Ancak Katar'ın tek kara bağlantısı Suudi Arabistan'ladır.

Katar'ın ekonomik durumunu maddeler halinde inceleyecek olursak,

-Katar 146 bin dolar ile dünya üzerinde kişi başına düşen en büyük milli gelire sahiptir.

-Dünya üzerindeki milyoner sıralamasında 30 bine yaklaşan milyoner sayısı ile ilk sıralarda yerini almıştır.

-Kaliteli eğitimde de ileride olan Katar Japonya'dan sonra gelmektedir. Kaliteli eğitim sıralamasında Arap dünyasında 1. dünya sıralamasında 4.'dür.

-Sağlık kalitesinde Arap dünyasında 1. Dünya sıralamasında 6.'dır.

-Yolsuzluk yada benzeri sorunlara pek rastlanmayan ülke olan Katar'da terör riskide yok denecek kadar azdır.

-Küresel rekabette birinci olan arap ülkesidir. Ayrıca Dünya'da 12. küresel güçtür.

-Dünya üzerinde var olan ülkeler arasında işsizlik rakamlarının sıfırı gösterdiği tek ülkedir.

-Katar Bankası varlıkları yaklaşık 1 trilyon dolardır. Ayrıca 520 milyar riyal mal varlıklarına sahip en büyük arap bankası olma özelliğine de sahiptir.

-Katar Avrupa'nın en büyük bankalarından biri olan Barclays'de ve İsviçre'de kredi olarak çok önemli hisselere sahiptir.

-Dünyanın en büyük mülkleri sıralamasında yine ön saflardadır.

-Her yıl bilimsel araştırma projeleri için ayrılan pay 6 milyon dolardır.

-Katar hava yolunda da ön sıralardadır. Katar Airways dünyada en hızlı büyüyen hava yoludur ve 170 uçağa sahiptir. Ayrıca Hamad Havaalanı dünyanın en iyisi olma unvanına sahiptir

-Katar İngiltere'nin başkenti olan Londra'nın %28'ine sahiptir.

-Su ve elektiriği vatandaşlarına bedavaya sunan bu ülke ayrıca vatandaşlarından vergi de almamaktadır. Bu özelliği ile Katar dünyada tektir.

-Katar dünyadaki alt yapı projelerinin en iyisi olma özelliğine sahiptir.

-Ulusal tasarrufta dünyadaki birinci ülkedir.

-Doğal felaket riskine karşı dünyada birinci sırada gelir.

-İnternetin en hızlı olduğu arap ülkesidir.

-İnsani kalkınmada en iyi arap ülkesidir.

-Sermaye piyasa kalkınmasında en iyi arap ülkesidir.

-Dünyanın ilk lpg üretimi sahibidir.

-Dünyadaki en büyük gaz nakliye sahibidir.

-40 yıl boyunca 15 milyar varil petrol'ün sahibidir.

-143 yıl yetecek 900 trilyon metreküp gaz sahibidir.

katar adaları, yapay ada

Yaza yaza bitiremeyeceğimiz kadar olumlu özelliklere sahip olan Katar'da kim yaşamak istemezki. Dünya'da cenneti yaşayan Katar vatandaşları nasıl bir niğmete sahip olduklarının farkındalar mıdır sizce? Acaba ellerindeki niğmetlerin kıymetini biliyorlar mı? Yoksa ülkelerinin  diğer dünya ülkeleri ile aynı özelliklere sahip olduğunu mu zannediyorlar?

Ülkemizde orta kesimde bulunan insanlarımızın bile dilediğince yaşayamadığını düşünürsek, Katar'ın bu rekabet edemeyeceğimiz kadar yüksek refah seviyesine sahip olması, insanı kıskandıracak cinsten doğrusu. Belkide ulaştığı bu muazzam parasal güç hasebiyle küresel güçlerin hedefi haline gelmiştir. Lakin görünen o ki çok zengin bir ülkede olsan kendi kendine yetemiyorsan bir hiçsin demektir. Keza ülkemizin gönderdiği gıda yardımları olmasaydı milyonerlerin yaşadığı ülke birden bir açlık sıkıntısı ile boğuşabilirdi.

İnşallah bir gün bu güzel ülkemizde en az Katar kadar refah seviyesine ulaşmış olur. Zira bunu herkesden fazla bizim insanımız hak ediyor. Çünkü bizler yoksula yardım eder, açı doyurur ve çıplağı giydiririz.

Daha güzel günlerde buluşmak dileğiyle,

Sevgiler, Saygılar, Selamlar.
Yorumlar

 1. Merhaba, dileğinize katılmamak mümkün değil ama rüyalarımda bile görmeyi aklım kesmiyor. Yazınızı okuyunca bile beynim afalladı.
  Emeğinize ve kaleminize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağolun değerli yorumlarınız için teşkkürler:)

   Sil
 2. Katar hakkında ne kadar çok bilmediğim özellik varmış. Su ve elektriğin bedava olup vergi ödemeyen tek ülke olması halk için ne kadar önemli bir özellik Ferhat bey dileğinize ben de katılıyorum . Umarım ülkemiz de en kısa zamanda Katar gibi güzel bir refah seviyesine ulaşır .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İns bizde en az onlar kadar iyi bir ülke oluruz. İnanın biz herkesten daha çol hakediyoruz.

   Sil
 3. İşsizliğin olmadığına şaştım kaldım.Güzel bilgiler.Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. Evet çok zengin bir ülke biz resmen sürünüyoz :)

   Sil
  2. Evet çok zengin bir ülke biz resmen sürünüyoz :)

   Sil
 5. Dünya üzerinde mükemmellik seviyesine ulaşan tek ülke gibi gözüküyor. Biz ülke olarak Katar'ın yanında durduğumuzda zayıf bir ülkeye destek veriyoruz felan zannettim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Askeri ve gıda yönü ile zayıf diğer yönlerden bizden öndeler. Ama işte ne kadar önde olsanda ne kadar zengin olsanda kendi kendine yetemiyorsan bir hiçsin

   Sil

Yorum Gönder

Yazı ile alakalı yorum yaparak değerli fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Abone olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Teşekkürler.

Bizi Takip Edin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe