Psikolojik Travma

Çağımızın çığır açan yenilikleri ile beraber gelen ve baş etmekten başka çaremiz olmayan psikolojik bir savaşın adıdır psikolojik travma. Günümüzde herkesin başına gelebilecek bir sosyal tehlikedir. Depresyon, asosyallik, mutsuzluk, uyuşukluk ve hatta intihara kadar varan sonuçlar doğurabilir malesef.

Peki üzerimizde bu kadar olumsuz sonuçlar bırakmayı başaran psikolojik travma tam olarak nedir? Nasıl oluşur? Ve en önemlisi nasıl yenebiliriz?


mutsuz insan, depresyonHayatımıza etki eden, maddi veya manevi bütünlüğümüzü tehdit eden, olay veya durumlara karşı verdiğimiz tepkilerin bütününe psikolojik travma diyoruz. Başımıza gelen bu olay veya durumlara verilen tepkiler, kişiden kişiye göre farklılıklar gösterebilir. Yaşanan olay kimileri için derin üzüntü veren, dayanılmaz acı ve keder yaratan bir durum iken, kimileri içinse, sıradan yada baş edilemeyecek kadar olumsuz bir durum olmayan bir olgudur. İşte aradaki bu tepkisel fark, kişinin karakteri ile doğrudan ilgilidir. Herkesin karakteri hiç şüphe yok ki birbirinden farklı ve bambaşkadır. Herkesin hayattaki olumsuz durumlara karşı verdiği tepki, dayanabildiği sınır ve bu olumsuzluklara karşı giriştiği güç mücadelesinin de farklı olması kaçınılmaz olacaktır.

Girişilen bu güç mücadelesin de bazıları zafer kazanirken, bazılarının da kaybetmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Çünkü bu doğanın kanunudur. Eğer herkes her şeyi yapabilecek güç ve kudrette olsaydı, dünya'da tek düzeyde yaşamını sürdüren insanlar olurduk. Hayata karşı mücadelemiz olmazdı. İnsanların birbirleri ile giriştiği amansız yarış ve bu yarıştan kazanılan değerler toplumsal hayatımızın odak noktasına yerleşmezdi.

Peki psikolojik travma nasıl oluşur?


delirmis, depresyon

Yazımızın başında da değindiğimiz üzere;

"Hayatta maddi ve manevi bütünlüğümüzü tehdit eden her olaya karşı verdiğimiz tepkilere psikolojik travma diyoruz." Ve bu tepkilerin yarattığı etki kişiye göre değişir demiştik.

Yani hangi olay veya durumun, kişi üzerinde yapacağı etki kişinin kendisiyle doğrudan ilişkilidir.

Bu sebeple psikolojik travma yapan durumlar şunlardır diye bir sıralamaya gitmek mantıklı bir yaklaşım olmayacaktır. İnsan psikojisi üzerinde olumsuz etki yapan genel olaylar elbette vardır. Bunlar işten çıkarılma, gelecek kaygısı, sağlık sorunları vs. Fakat bu gibi durumların kişi üzerinde kesin bir biçimde, psikolojik travma yapacak iddasında bulunmak yanlış bir tesbitten öteye gitmeyecektir.

Savunduğumuz üzere yaşanan olayların psikolojik travma yapma etkisi kişiye göre değişikenlik gösterirken, oluşmuş olan psikolojik travmanın tedavi biçiminin de değişkenlik göstermesi elbette muhtemeldir.

Kişiler yaşadığı olumsuzlukları bazen kendi çabaları ile yenebilirken, bazen de bir uzmana başvurmaları gerekebilir. Bu gerekliliğin tayini yine kişinin kendisi ile ilişkilidir.

Görülüyor ki hayatımıza davetsiz olarak gelen psikolojik travma, baş edemeyeceğimiz kadar büyük bir sorun değildir.

Yapmamız gerekenler sırasıyla;

1: Önce sorunun varlığını kabul et
2: Çözüm yollarını ara
3: Sorunu hayatından atanadek durma

Sevgiler, Saygılar, Selamlar.


Yorumlar

Bizi Takip Edin

İzleyiciler

Bumerang - Yazarkafe