Black Friday (Kara Cuma) Nedir?

Efsane indirim gunleri


Son günlerde Black Friday (Kara Cuma) alışveriş indirimleri gündemi kasıp kavuruyor. Televizyon dünyasından internet alemine kadar reklamları her yerde boy gösteriyor.
-Peki gündemimizi bu kadar meşgul eden Black Friday (Kara Cuma) indirimleri nedir?
-Neyi amaçlıyor?
-Dinimizce cuma gününün kutsal olduğunun bilinmesi üzerine, cuma gününün kara olarak adlandırılması bize karşı bir saldırı mı?
-Yoksa sadece Amerika Birleşik Devletleri’nden dünyaya yayılan ve büyük ticaret firmalarınca da desteklenen bu alışveriş çılgınlığının, tüm dünyaya yayılarak bir kültür erozyonuna dönüşmesine mi şahit oluyoruz?

Black Friday (Kara Cuma) Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkan bir alışveriş günüdür. ABD’de Şükran Günü’nden sonraki ilk cuma günü Kara Cuma olarak adlandırılmaktadır. 1952 yılından bu yana ABD’de bu tarih, noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilmektedir.
ABD’den Avrupa ülkelerine sonrada tüm dünyaya yayılan bu alışveriş gününe peki neden kara diye bir adlandırma yapılmıştır?
Bu konuda iki farklı görüş var.

Birincisi, bu alışveriş gününde insanlar zamanlarının çoğunu alışverişe ayırmaları ve bunun sonucunda şehirlerdeki trafiğin şişmesi, uçsuz bucaksız kuyrukların oluşması, mağazalardaki rafların  boşalması ve oluşan izdihamların yaralanmalara sebebiyet vermesi, hatta çocuk ve yaşlılarda ölümlere dahi neden olması.

İkincisi ise, kimi mağazaların gün doğmadan kimi mağazaların ise 24 saat açık olması hasebiyle  karanlık saatlerde bile alışveriş çılgınlığının devam etmesi.

Black Friday (Kara Cuma) alışveriş günlerinin en önemli olaylarından biri de deal yani anlaştık mı ? durumu. Bir örnekle açıklayacak olursak,
Mesela bir mağazaya girdiniz ve amacınız telefon piyasasının en gözde ürünü olan X marka telefona sahip olmak. Fakat birde baktınız ki alacağınız telefon kalabalıklar arasında kaybolup çoktan tükenmiş bile. Sizde alamadığınız telefonun yerine diğer bir ihtiyacınız olan Y marka bir laptop aldınız. Kasaya doğru yönelirken birde baktınız ki istediğiniz telefon bir başkasının elinde. Hemen yanaşıp “hey dostum X marka telefona sahip olmak yerine Y marka bilgisayara sahip olmak ister misin?” karşıklı isteklerin kabul olması durumunda deal gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Yani bir nevi takas yapmış oluyorsunuz.

Evet, Black Friday (Kara Cuma) diye adlandırılan bu alışveriş etkinliğinin ayrıntılarını sizinle paylaştıktan sonra gel gelelim bu konuyu bizim kültür ve değerlerimiz ile sorgulamaya.
Öncelikle her ne etkinlik yapılırsa yapılsın, amacı her ne olursa olsun bizim dinimiz, dilimiz, tarihimiz ve kültürümüze ters gelen nitelikler ile adlandırılması son derece yanlıştır.
Eğer ABD’den dünyaya yayılan ve belirli günlerde yapılan bu alışveriş çılgınlığına dur diyemiyorsak, bunu kendi değerlerimiz ile çelişmeyecek şekilde isim veya yöntem değişikliği ile bize uygun hale getirebiliriz. En basit çözümle bile, Kara Cuma yerine Cuma indirimleri, Nurlu Cuma ya da Beyaz Cuma şeklinde isim değişikliğine uğratabiliriz.

Gönül isterdi ki ABD’de olan bu indirim günleri sadece orada kalsın onlara özgü olsun ve bizim değerlerimize ters olan bu gibi durumlardan toplulumuz uzak dursun. Lakin ABD’nin dünya devletleri üzerindeki hegemonyası ve artık ticaretin küresel boyutlara ulaşması, bu küresel boyutlara da büyük firmaların sahip olması insanları çaresizliğe itti. Kapitalizm dünyasında tüketme odaklı yaşayan insanlar sürekli alışveriş ihtiyacını bu gibi indirimler vasıtasıyla bir fırsata dönüştürmeye başladı.
Bin bir emekle ve alın teri ile kazanılan paranın gündelik ihtiyaçları karşılamada yetersiz kaldığı günümüz Türkiye’sinde, insanlara %80’e varan bu indirimlerden yararlanmayın demekte çok doğru olmaz. Zaten kimsede sizi dinlemez. O yüzden az öncede bahsettiğimiz üzere bu gibi küresel boyutta işleyen sisteme karşı gelemiyorsak onu kendi kültür ve değerlerimize uygun hale getirmeliyiz. Çünkü bir milletin kendine has ortak kültür ve değerleri ölürse o millet asimile olmaya mahkumdur.

Şunu da unutmamalıyız ki, indirimler yüzde kaç olursa olsun ihtiyacımız dışındaki alacağımız her ürün bize sadece harcanan boşa para ve gereğinden fazla taşıyacağımız yük olarak geri dönecektir.

Yorumlar

 1. Gününü de ismini de ve hatta yine batılı bir ülkeye özentiliğimizi de hiç sevmedim. Ancak indirim varsa ve işime yararsa alırım arkadaş. Yaramıyorsa da suratına bakmam. Ama hiç hoşuma gitmedi bu isim. Bizde lanet pazarlar diye bir kampanya mı başlatsaydık acabaaa 😶

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dediğiniz gibi özenti durumumuz hiç iyi değil. Böyle küresel durumları bize uygun hale getirerek faydalanmakta da yarar var. Bizim kültürümüz iyilik ve güzelliklerle dolu olduğu için ve diğer milletlere her zaman saygı, sevgi ve hoşgörülü tavır takınan bir ecdadın torunları olarak bizimde kara pazar diye bir kampanya başlatmamız bence doğru olmaz. Zira günler ALLAH'ın günüdür dolayısıylada kimseye ait değildir. Bu sebeple hiçbir günü kara diye nitelendirmek insanların harcı da değildir. Bizim mübarek günümüz olan cumayı bu şekilde adlandıranlara da elbette tepki göstermek hepimizin üzerine bir borçtur.

   Sil
 2. Herzaman ıcın dınımıze kulturumuze her seferınde el uzatıyorlar, dil uzatıyorlar. Yakmak yıkmak istıyorlar.. Herseyımızı degıstrdıklerı yetmezmıs gıbı. Bu Cumayı da voyle bıset ile lekelemeye calısıyorlar. İndirimler okadr iyi ki, ınsanların haberının olmaması olanaksız. Bırde suan herkesın elınde ınternet oldugundan kara cumayı duymayan kalmadı. 1900 kacdan baslamıs. Ozamn kım bılıyordu kı! Adamlar buyuj oynuyor gıbı, ve bız yıne suskun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet sonuna kadar haklısınız. Lakin indirimler insanlara çok cazip geliyor. Benim düşüncem ise kendi kültürümüzden dinimizden ödün vermeden bu gibi durumlara bize uygun hale getirmek.

   Sil
 3. Yoruma kendımi vermiş soylemeyı unutmusum blog kesf etk gelıyorum bnde bekelrım🙈☺️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum ama bilmeniz gereken bişey var ben sizi uzun zamandır takip ediyorum. 😊

   Sil
 4. merhaba keşif etkinliğinden geliyorum takipteyim bloğuma da beklerim sevgiler https://efsaninguncesi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Yazı ile alakalı yorum yaparak değerli fikirlerinizi benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum. Abone olmadan da yorum yapabilirsiniz.
Teşekkürler.

Bizi Takip Edin

İzleyiciler

ÜYELER

Bumerang - Yazarkafe